Krople cenniejsze niż złoto

Szkoła Podstawowa nr 83 im. Stanisława Jachowicza w Łodzi została laureatem konkursu „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2018/2019”.

W naszej placówce projekt był realizowany pod hasłem „Krople cenniejsze niż złoto".

Realizacja projektu trwa do 30 czerwca 2019 roku.

logo funduszu

Wykaz zaplanowanych zajęć dydaktycznych, akcji i konkursów na rok 2018/2019,

realizowanych w Szkole Podstawowej nr 83 im. Stanisława Jachowicza w Łodzi

pod hasłem „„Krople cenniejsze niż złoto”

w ramach programu „Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2018/2019”.

Termin realizacji

Działania

Odbiorcy

wrzesień

Akcja „Sprzątanie Świata” wyjścia poza teren szkoły.

Uczniowie wybranych klas

II– VIII

październik

październik/ listopad

Warsztaty prowadzone przez pracowników ODE „Źródła”. „Niebieska planeta – warsztat o wodzie”.

Szkolny Konkurs Plastyczny „Kropelki życia”. Wystawa prac na tablicach szkolnych.

Udział w projekcie „Od grosika do złotówki”- patronat WODN

Wycieczki do Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi i Sortowni Odpadów

Tworzenie broszur informacyjnych nt. oszczędzania wody

Warsztaty prowadzone przez pracowników ODE „Źródła”. „Nabici w butelkę”.

Uczniowie klasy II - III

Uczniowie klas II - III

Uczniowie klasy IIIa

Uczniowie klas III-VII

Uczniowie klas VI – VIII

Uczniowie klas IV – VI

listopad

Szkolny Konkurs Ekologiczno- Plastyczny „Woda skarbem wszystkich ludzi” - tworzenie ekologicznych plakatów informacyjnych związanych z zanieczyszczeniem wody, jej ochroną oraz dotyczących oszczędności wody na co dzień. Wystawa prac na tablicach szkolnych.

Uczniowie klas VI - VIII

styczeń

Warsztaty prowadzone przez pracowników ODE „Źródła” „Po co komu woda?”.

Uczniowie klas I

luty

Szkolny Konkurs Przyrodniczo-Informatyczny „Sposoby oszczędzania wody”. Konkurs na prezentację multimedialną na temat sposobów oszczędzania wody w życiu człowieka.

W ramach kampanii edukacyjnej zaplanowano spotkania w szkołach z mieszkańcami osiedla Łódź – Górna.

Uczniowie klas VI – VIII

Rodzice uczniów oraz mieszkańcy dzielnicy Łódź – Górna.

marzec

Quiz ekologiczny „Kropla drąży skałę”.

Konkurs o wodzie, jej występowaniu, wykorzystywaniu, możliwych zanieczyszczeniach oraz sposobach oszczędzania.

Konkurs poetycki „Na fali poezji”. Konkurs na wiersz inspirowany pięknem naturalnych zbiorników wodnych i ich otoczeniem (życie pod woda, nad wodą, dotyczące różnych zbiorników wodnych).

Uczniowie klas II - V

(w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 2-3 i klasy 4-5).

Konkurs przeznaczony dla uczniów klas I-VIII w dwóch kategoriach wiekowych:

kl.1-3 i kl. 4-8

kwiecień

Akcja „Sprzątanie Świata” – wyjścia poza teren szkoły.

Akcje związane z Dniem Ziemi oraz Miesiącem Zdrowia.

Przedstawienie teatralne promujące ekologię w naszym mieście.

Prezentacja najlepszych płyt multimedialnych  na lekcjach przyrody, geografii lub biologii oraz w klasach młodszych.

Uczniowie klasy IV – VI

Uczniowie szkoły

Pobliskie przedszkola.

Uczniowie szkoły

Wodne warsztaty terenowe – prowadzone przez pracowników ODE „Źródła”.

Uczniowie klas VII - VIII

maj/czerwiec

czerwiec

Wycieczka do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Zwiedzanie Zbiornika Sulejowskiego – ochrona i zagrożenia.

Rezerwat Niebieskie Źródła – rezerwat Natura 2000 jako formy ochrony przyrody.

Małe Groty – tereny zalewowe

Festyn Szkolny pod hasłem „Wodny świat”-

podsumowanie szkolnych konkursów przyrodniczych i ekologicznych.

Wystawy ciekawych zdjęć, rysunków  oraz obserwacji.

Klasy II  - VII

Uczniowie szkoły, rodzice i mieszkańcy osiedla.

Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej w Szkole Podstawowej nr 83
w Łodzi zostało sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem Wojewody Łódzkiego.